Bizi Yakından Tanıyın

Yabanmersini Bahçem

image

Fikret Özcan İnegöl Devlet Hastahanesindeki 28 yıllık memuriyet hayatını 2016 yılı Nisan ayında tamamlayıp emekli olmsının ardından yabanmersinibahcem’in hikayesi başladı. 2016 yılı içerisinde bahçe düzenleme çalışmaları tamamlandı ve 2017 yılı baharında 2000 adet yabanmersini fidanı toprakla buluştu.

Yabanmersni bahçem nerededir ?

Yabanmersini bahçem Bursa ili İnegöl ilçesinin Uludağ sırtlarında kurulmuş bir köyü olan tuzla köyündedir. Tuzla Köyünde ilk kez 2014 ylında Cengiz İslamoğlu tarafından deneme üretimleri yapılan yabanmersini (maviyemiş, likipa, blueberry) meyvesinin köyün toprak ve hava koşulları ile gayet uyumlu olduğunun anlaşılmasının ardından bu değerli meyveye yönelik üretim çalışmaları hız kazanır. Köyün 1000 metre olan rakımı ve Uludağ ormanları ile iç içe olması yabanmersini yetiştirmek için en ideal ortamı ortaya çıkarmaktadır.Tuzla köyü 2017 yılından bugüne 300 dekar dan fazla yabanmersini ekilişi ve ülkemizin 30.000m2 lik tekparça en büyük yabanmersini bahçesini ihtiva etmesi ile Türkiye’nin Yabanmersini Merkezi olma yolunda adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.

Yaban mersininin faydaları;

1.Kan şekerini düzenler
Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3.Görme kaybına faydalı
Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

4.Beyin sağlığını korur
A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5.Kalp hastalıklarından korur.
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6.Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7.Kanserden korur

Pterostilbenellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8.Doğal antidepresandır
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.